HEALTH & MEDICAL
Home > LOEKELOE > HEALTH & MEDICAL > help)rambut gua rontok hampir botak 2
Total Views: 427781 Share : Facebook ShareFacebook Twitter ShareTwitter Google+ ShareGoogle+
Page 362 of 366 | ‹ First  < 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 > 

diearts - 19/09/2012 10:51 AM

Quote:
Original Posted By m1ndset
Ada yg udah pakai spectral dnc-n ga? ane udah pakai 4 hari ini dan baru hari ke-4 ini ane perhatiin pas keramas banyak bgt rontoknya. Apa ini wajar? Kl wajar, brp lama rontoknya sampai rontoknya berkurang dan rambut halus muncul? Thanks

ane pake spektral DNC-N udah abis 1 botol..
sekarang udah pake botol ke 2...

ane pake sih biasa aja...
tapi pasti ada yang rontok...juga meski gak pake dnc -n
rambut2 yang udah tua..

emang samponya pake pake gan...?
internetdunk - 19/09/2012 12:54 PM

menurut agan agan disini edwindia itu scam ya?
kok masih pada make produk2 kimia, padahal anjuran edwindiaz adalah produk herbal.
BooJae - 19/09/2012 12:56 PM
rontokers
bang,,klo cuman pake pantogar aja bisa gak mengurangi kerontokan dan menumbuhkan rambut?
m1ndset - 19/09/2012 09:39 PM

Quote:
Original Posted By diearts
ane pake spektral DNC-N udah abis 1 botol..
sekarang udah pake botol ke 2...

ane pake sih biasa aja...
tapi pasti ada yang rontok...juga meski gak pake dnc -n
rambut2 yang udah tua..

emang samponya pake pake gan...?

Aduh ada teman sependeritaan ternyata. Ane gabungin dengan Procerin gan. Kl shampoo pakai shampoo biasa merk Natur. Krn cocoknya pakai itu. Ga gatal. Kl agan pakai shampoo apa? Btw skrg masih rontok gan? Udah ada perkembangan ga? Itu 1 botol berapa lama abis? Kok ane berasa baru 4 hari pakai dipegang udah ringan botolnya.
diearts - 20/09/2012 09:19 AM

Quote:
Aduh ada teman sependeritaan ternyata. Ane gabungin dengan Procerin gan. Kl shampoo pakai shampoo biasa merk Natur. Krn cocoknya pakai itu. Ga gatal. Kl agan pakai shampoo apa? Btw skrg masih rontok gan? Udah ada perkembangan ga? Itu 1 botol berapa lama abis? Kok ane berasa baru 4 hari pakai dipegang udah ringan botolnya.

kalo ane pake revita shampo gan...
ya ada sih yang rontok tapi gak begitu banyak pas keramas...
ane kemaren pake 1 botol sekitar 1 1/2 bulan gan...
dipake 2 X sehari pagi ama malem mo tidur...
cukup 5 sampe 8 semprotan.... lalu diratakan pake jari...
jadinya awet gan...
ane kan bagian depan yang mengalami penipisan..

emang agan di bagian mana yang mengalami penipisan...?
dafo - 20/09/2012 11:00 AM

Quote:
Original Posted By satriyana

http://suplemenstoreindo.com/shop/suplemen-kesehatan/extra-strength-prosta-metto/1-51?pop=0
mnrut agan misalkan finas d ganti dg obat ini gimana? cz d situ ada kterangan
Prostametto secara khusus diformulasi untuk menghentikan kerontokan yang disebabkan oleh DHT.tanpa efek samping seksual seperti finasteride
fuadeiru - 20/09/2012 04:23 PM

Quote:

Eh agan ts,gmn gan ud sehat rambutnya?
yufa - 20/09/2012 05:13 PM

oiya gan..ane kena kebotakan karena DHT..untuk saat ini obat yang dirasa bisa mengatasi masalah ini apa ya gan? n kira2 berapa lamakah rata2 hasil yang didapatkan jika faktor individu berbeda2 di abaikan..apakah agan2 yang pernah pakai sudah nampak hasilnya?..mohon sharenya gan..thanx..
m1ndset - 20/09/2012 10:09 PM

Quote:
Original Posted By diearts
kalo ane pake revita shampo gan...
ya ada sih yang rontok tapi gak begitu banyak pas keramas...
ane kemaren pake 1 botol sekitar 1 1/2 bulan gan...
dipake 2 X sehari pagi ama malem mo tidur...
cukup 5 sampe 8 semprotan.... lalu diratakan pake jari...
jadinya awet gan...
ane kan bagian depan yang mengalami penipisan..

emang agan di bagian mana yang mengalami penipisan...?

kalau ane pake 10 semprotan. Penipisannya di belahan rambut kanan ane dan puncak kepala. Btw udah ada perubahan ga gan setelah abis 1 botol?
diearts - 21/09/2012 09:42 AM

Quote:
kalau ane pake 10 semprotan. Penipisannya di belahan rambut kanan ane dan puncak kepala. Btw udah ada perubahan ga gan setelah abis 1 botol?

masih belum ada perubahan yang signifikan gan...
berdasarkan review disini...
biasanya sekitar pemakaian 4 bulan baru ada hasilnya...
tapi tiap orang biasanya gak sama hasilnya
jadi harus sabar dan telaten..
titaners - 21/09/2012 06:58 PM

mau nyerah sayang. mau lanjut biayanya mahal. kalo modal kuat mah hajar...
Lenoland - 21/09/2012 09:45 PM

Quote:
Original Posted By internetdunk

ga da yg mau bantu?capedes

ane pernah pake tuh haironic hair**oul lumayan gan setelah pemakaian 4 bulan ada rambut yg tumbuh dan di tangan ane juga tumbuh rambut ( ane sendiri gak ngerti kenapa ), cuma pas mau pembelian ke empat distributornya gak import lagi. skrng coba beralih ke ni**im cuma udah hampir 1 bulan perkembangan masih biasa.....krn rambut sisi kanan-kiri di depan susah tumbuhnya....utk rambut depan ane lagi coba More Hair Yuda pi**** siapa tahu bisa tumbuh....

dekonasi - 21/09/2012 10:32 PM

gmw ad yg nyoba minyak kelapa (VCO) gan ??
pdhal minyak in bisa numbuhin rambut lohh, drpd pke obat"an kimia gan, banyak efek samping, kesini untuk info lanjutnya gan
http://www.kaskus.co.id/showthread.php?t=13099742
pukipukilala - 22/09/2012 05:03 PM
share
permisi agan semua,..

ane numpang nanya2 banyak yaa,..

ane kan pernah sakit demam berdarah , dan panas tinggi..sebelum sakit rambut ane tebel dan mengembang.. dan pada saat sakit ane ga keramas 2 mingguan.
pas ane pertama kali keramas setelah sakit rambut ane rontok banyak banget, bisa kali rambut rontoknya di buat kuas..
nah karna ane kira tu rambut bisa tumbuh ane diemin aja deh, ga taunya, rambut ane rontok dikit2 terus dan selama bertahun2 ane diemin.. dan sekarang udah keliatan tipis banget.. rambut ane cepet banget berminyak jadinya. ane keramas sehari 2 kali.

yang ane mau tanya rambut ane rontok karna sakit apa karna keturunan, soalnya ada keluarga ane yang botak.oia, ane ngerokok tapi udah 2 taun berenti gan

ane udah coba pake shampo dan krim2 rambut, vitamin karna 1-3 bulan ga ada efek ane ganti2 terus merk lain sampe sekarang bosen dan ga pake apa2, pasrah aja..

ane dikasi tau pake teh basi gan, itu emang bisa ya ?

ane minta saran dan solusinya gan,.

terima kasihh ..
airjordan23 - 23/09/2012 03:06 PM
Tips

Tip#1- Always wash your hair with organic shampoo and conditioners

I was doing it all wrong since I was a little kid I never worried about putting any shampoo or conditioner on my hair and I paid for it for years.Some shampoos and conditioners have many chemicals that damage your hair and most people don't know this.Remember everything has side effects regular shampoos have the worse

So find or make yourself some organic shampoo and if you use conditioner make sure is organic.I do all my hair treatments at home naturally from home.This alone will not stop hair loss but it will help you reduce the damage to your hair and possibly reduce some hair loss.

Tip#2 (REST) Sleep time whatever you want to call it , you need to get good rest when you sleep that is the only time your body heals.You need to sleep around 8 hours a day and I'm talking about good deep sleep.

When I bought the book I recommend on EdwinDiaz.com I tried all the home remedies and exercises and found out which one worked for me and didn't work for me, but I still was losing a little every day.

One of the things that I learned from my experience with hair loss is that you need to take care yourself.Yes the book helped achieved this but my dedication and efforts on getting my hair back did the magic trick.

Tip# 3 Exercise ....Believe it or not doing at least 15 minutes of exercise daily can be a benefit to your hair.

When I started doing the book program I recommend on EdwinDiaz.com I just did the home remedies and forgot about the exercises and what a mistake that was.

High testosterone levels can cause hair loss and we release them by doing exercise.No wonder why our ancient ancestors had a bunch of hair, with all that hunting and running they did.

So work on some exercise routine even if you work a lot there is always time to do some type of work out.

tip# 4

Today I will be telling you one of the main reasons for hair loss in the world.

Are you READY?

OK Here we go (DANDRUFF) you probably have it or or heard about it.Yes it is that white stuff on your hair that keeps falling on your clothes and face.

Actually DANDRUFF is a bit more than just flakes on your head.Let me give you the right definition for dandruff.

Dandruff (Latin: Pityriasis simplex capillitii ) is the shedding of dead skin cells from the scalp (not to be confused with a dry scalp). Dandruff is sometimes caused by frequent exposure to extreme heat and cold.

Dandruff has been shown to be the result of three required factors:

Skin oil commonly referred to as sebum or sebaceous secretions
The metabolic by-products of skin micro-organisms (most specifically Malassezia yeasts
Individual susceptibility

Have you noticed that bald people have a very oily scalp? You see I believe most people that become bald have some type of dandruff.

So you might Be saying to yourself, OK I'll just get me a dandruff shampoo and get rid of it! right? Well is not that easy.

First you need to go organic because you hair follicles are already dying and you need to revive them and if you buy more chemicals you will end up killing them for sure.The Book I recommend on EdwinDiaz.com has many home remedy recipes for this and That is how I was able to get rid of my dandruff and revive my hair again.

As you read on top it could be the malassesia Yeast among some fungal infections too.Note: I had dandruff and did not know it and that is because my head was oily and I had very few flakes not very noticeable.

Today's Tip number# 5 is VITAMINS.Many people think that they are consuming enough vitamins because either they take their multivitamins or they eat a lot.The truth is that most of us don't take enough vitamins and it shows when we start losing out hair.

Did you know that vitamins or nutrients deficiency can cause hair loss? That's right! not having what your body needs can hurt you in stopping hair loss.

You see our bodies need nutrients to heal and work properly and when if we don't it will start failing little by little.

My recommendation would be to take a complete multivitamin with everything , especially vitamin E which is great for the hair.

If you cannot afford multivitamins then I suggest you eat lots of fruits or vegetables to give your body nutrients to help you.

I can assure you that you will notice results and not only from your hair but your entire body and your body will thank you for it.

Well ladies and gentlemen it was pleasure giving you tip number # 5

airjordan23 - 23/09/2012 03:56 PM

Edwin Diaz's treatment

Postby sighguy » Thu Feb 02, 2012 8:38 pm
After much deliberation in a previous post I put up, I got a hold of his regimen and I am sharing it with you here for free. Many believed it was a scam which is of course fully understandable, but as I said before, his pictures and videos still show some insane regrowth which would be difficult to fake. It's easy to spot the typical tricks such as different lighting, wet vs dry hair etc. but you don't see this in Edwin's pics and videos. This means that his regrowth is real or he is a step above the average scammer. Anyway I am giving you the opportunity to judge for yourself by using his regimen. I shall attempt it as well but my camera pretty much sucks so I am depending on any of you out there to take pics and show results etc........well if your getting any. If I give you my updates they would be in written form and pictures are a FAR better indication so I'm really leaving it up to you guys. Jacob could join in too as I know he is reliable and respected poster on this site and if you read the site frequently you can see why. Anyway here it is. Good luck and make sure to post and take pics if you see results.

1. Get a 100% Boar bristle brush. 100% is very important. Brush your hair as often as possible with this brush
2. Hair loss shampoo - Take a normal shampoo (he used head and shoulders) and dilute it to 50% with water then add to the shampoo 7-8 drops of lavender or rosemary oil (or both if you wish). That means you getting two bottles out of the head and shoulders shampoo. Of course the amount of oil you add can vary depending on the size of the shampoo bottle you buy. Just use good sense in how much you add.
3. hair loss conditioner - 50% aloe vera gel and 50% olive oil mix as a base and then add drops of rosemary and lavender oil based on how how much olive oil and aloe vera you used in the first place. Again, let good sense prevail in how much you add.
4. massage olive oil into your hair at night and rinse out in the morning with the above hairloss shampoo.
5.These methods are also ones that he used that you can add to your regimen as you desire
--table spoon of honey and a table spoon of onion juice mixed to a small glass of vodka. Apply and massage to scalp
--massage the scalp with garlic juice.
--table spoon of cayenne pepper to small glass of vodka. Apply and massage

Its tedious.......but if you can get results even remotely close to Edwin it would be worth it.....so I'd say at least give it a try for 2 or 3 months and see how it works. I'll post this in other hairloss forums for anyone that would be interested in trying it.
Smoga bisa membantu
fruitKOpi - 24/09/2012 10:13 AM

Quote:
Salam Gondrong gan....afro:

Terimakasih buat kaskuser yg masih eksis di thread ini, bener2 ga nyangka perjuangan anda2 dalam mengatasi masalah kebotakan or penipisan rambut or apalah yg membuat hilang nya percaya diri...berduka

Ada beberapa dari kaskuser yg sudah pasrah, dengan mencoba obat A sampe Z belum berhasil numbuh2, tapi ada juga yg terus masih semangat dengan mencoba terussss dan terussssss sampai menemuan formula yg tepat tuk mengatasi kebotakan nya....D

Ada yg bilang obat A manjur bagi salah satu kaskuser tapi di kaskuser yg lain belum tentu itu mujarab dan sebalik nya, ada yg kebingungan mencari obat yg belum tentu dijual secara bebas dan tersedia nya obat tersebut di kota agan masing2....\)

Saran saya yg sudah pasrah dan kuatir dari side efects dari obat2 yg disarankan agan2 yg sudah mencoba, botakin plontos adalah jalan terbaik mengingat apabila ditumbuhi rambut yg jarang2 densitas nya sehingga membuat agan merasa risih apa lagi di depan kaum hawa or temen2 yg memiliki rambu hitam dan lebat....Peace:

Untuk agan2 yg masih terus mencari jalan dengan berobat sana sana sini, terus semangaaatttt gan, Tuhan akan memberikan jalan buat anda yg terus berusaha dan tetep semangan walaupun hasil nya belum tentu harapan dan keinginan agan....:thumbup

Di halaman depan sudah tertera beberapa link yg mengarah pada seller medicine:, itu bisa di coba untuk agan2 yg di kota domisili agan yg belum tersedia nya obat yg agan ingin kan, semangat gan...beer:

Thanks buat kaskuser yg udah berusaha menjelaskan dan menjawab serta membantu agan2 yg masih galau ma kebotakan nyashakehand2

Salam afro:

kenapa gak pake transpalntasi aja gan cara terakhir ..
cm kurang tau harga transplan itu berapa ? terus efek sampingnya apa ?
apakah harus konsumsi obat2an setelah transplan itu ..
ane sempet kepikiran sepertinya suatu saat transplan kl emang lebih aman ..
diearts - 24/09/2012 10:42 AM

Quote:
Original Posted By fruitKOpi
kenapa gak pake transpalntasi aja gan cara terakhir ..
cm kurang tau harga transplan itu berapa ? terus efek sampingnya apa ?
apakah harus konsumsi obat2an setelah transplan itu ..
ane sempet kepikiran sepertinya suatu saat transplan kl emang lebih aman ..

harganya tuh loh yang selangit untuk transplantasi rambut...
setau ane sih kalo yang di surabaya..tuh..
biayanya 1 helai dihitung 20 ribu..dan minimal harus tanam 1000 helai..
jadi total udah 20 juta
kalo misal masih kurang per helainya dihitung 15 ribu...CMIIW..

jadinya masih terlalu mahal untuk kantong kita2
yang pendapatannya pas2an....

semoga aja nantinya biaya transplantasi lebih murah...
seperti operasi mata/lasik yang semakin terjangkau....
albhenpa - 24/09/2012 03:26 PM

Quote:
Original Posted By airjordan23

Tip#1- Always wash your hair with organic shampoo and conditioners
I was doing it all wrong since I was a little kid I never worried about putting any shampoo or conditioner on my hair and I paid for it for years.Some shampoos and conditioners have many chemicals that damage your hair and most people don't know this.Remember everything has side effects regular shampoos have the worse
So find or make yourself some organic shampoo and if you use conditioner make sure is organic.I do all my hair treatments at home naturally from home.This alone will not stop hair loss but it will help you reduce the damage to your hair and possibly reduce some hair loss.

Organic shampoo is always be the best than chemical, got your hair and skin healty and safely

Quote:

Tip#2 (REST) Sleep time whatever you want to call it , you need to get good rest when you sleep that is the only time your body heals.You need to sleep around 8 hours a day and I'm talking about good deep sleep.
When I bought the book I recommend on EdwinDiaz.com I tried all the home remedies and exercises and found out which one worked for me and didn't work for me, but I still was losing a little every day.
One of the things that I learned from my experience with hair loss is that you need to take care yourself.Yes the book helped achieved this but my dedication and efforts on getting my hair back did the magic trick.

another way to remove my hair fall into my pillow ngakaks

Quote:

Tip# 3 Exercise ....Believe it or not doing at least 15 minutes of exercise daily can be a benefit to your hair.
When I started doing the book program I recommend on EdwinDiaz.com I just did the home remedies and forgot about the exercises and what a mistake that was.
High testosterone levels can cause hair loss and we release them by doing exercise.No wonder why our ancient ancestors had a bunch of hair, with all that hunting and running they did.
So work on some exercise routine even if you work a lot there is always time to do some type of work out.

We fight DHT excess, not testosteron
Quote:

tip# 4
Today I will be telling you one of the main reasons for hair loss in the world.
Are you READY?
OK Here we go (DANDRUFF) you probably have it or or heard about it.Yes it is that white stuff on your hair that keeps falling on your clothes and face.
Actually DANDRUFF is a bit more than just flakes on your head.Let me give you the right definition for dandruff.
Dandruff (Latin: Pityriasis simplex capillitii ) is the shedding of dead skin cells from the scalp (not to be confused with a dry scalp). Dandruff is sometimes caused by frequent exposure to extreme heat and cold.
Dandruff has been shown to be the result of three required factors:
Skin oil commonly referred to as sebum or sebaceous secretions
The metabolic by-products of skin micro-organisms (most specifically Malassezia yeasts
Individual susceptibility

Have you noticed that bald people have a very oily scalp? You see I believe most people that become bald have some type of dandruff.
So you might Be saying to yourself, OK I'll just get me a dandruff shampoo and get rid of it! right? Well is not that easy.
First you need to go organic because you hair follicles are already dying and you need to revive them and if you buy more chemicals you will end up killing them for sure.The Book I recommend on EdwinDiaz.com has many home remedy recipes for this and That is how I was able to get rid of my dandruff and revive my hair again.
As you read on top it could be the malassesia Yeast among some fungal infections too.Note: I had dandruff and did not know it and that is because my head was oily and I had very few flakes not very noticeable.

Dandruff is good sometimes, skin renewal but itchy asks you to scratch them and then infection to follicel. Wet dan damp scalp is convenient place to fungal farming ngakaks

Quote:

Today's Tip number# 5 is VITAMINS.Many people think that they are consuming enough vitamins because either they take their multivitamins or they eat a lot.The truth is that most of us don't take enough vitamins and it shows when we start losing out hair.
Did you know that vitamins or nutrients deficiency can cause hair loss? That's right! not having what your body needs can hurt you in stopping hair loss.
You see our bodies need nutrients to heal and work properly and when if we don't it will start failing little by little.
My recommendation would be to take a complete multivitamin with everything , especially vitamin E which is great for the hair.
If you cannot afford multivitamins then I suggest you eat lots of fruits or vegetables to give your body nutrients to help you.
I can assure you that you will notice results and not only from your hair but your entire body and your body will thank you for it.
Well ladies and gentlemen it was pleasure giving you tip number # 5

Vitamin B Complex, and Mineral such as Zinc, Copper is more powerfull for Hair Growing than E, but see how is your body accept in your metabolisme
eLjhon - 25/09/2012 05:00 AM

malam gan .. ane mau nanya ane ga suka rontok rambutnya ..justru klo ane tarik2 tuh rambut kenceng bgt disisir kenceng ga ada 1 pun disisir .. tapi rambut ane tengahnya menipis .. solusinya apa yah gan
Page 362 of 366 | ‹ First  < 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 > 
Home > LOEKELOE > HEALTH & MEDICAL > help)rambut gua rontok hampir botak 2